İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. SAĞLIKLI KİLO ALIMI NASIL OLMALIDIR?

SAĞLIKLI KİLO ALIMI NASIL OLMALIDIR?

SAĞLIKLI KİLO ALIMI NASIL OLMALIDIR?

KİLO ALMANIN ÖNEMLİ NOKTALARI

Kilo almak isteyen birey için ilk olarak yapması gereken uyku düzenini oluşturmaktır. Yani geç saatlere kadar uyanık kalmayıp günün erken saatlerinde uyanıp kahvaltı etmek gerekir. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Beslenmeyi düzgün bir programda yapmak kahvaltıda başlar. Doyurucu bir kahvaltı yaptıktan sonra taze sıkılmış meyve suları mideyi rahatlatacaktır. Birey, gün içinde hafif egzersizler yaparak vücudun sindirim sistemini dengeli çalıştırmış olur ve bu sayede alınan kaloriler boşa gitmemiş olur. Öğünler arasında protein ağırlık hafif atıştırmalık yiyecekler ise kilo alımını daha sağlıklı sağlar. Uyumadan önce yağlı yiyecekler başta olmak üzere çok fazla yemek tüketilmemesi sağlık açısından oldukça önemlidir.

sağlıklı kilo almak

SAĞLIKLI BESLENME İLE DÜZGÜN KİLO ALIMI

Çoğu insan çok yemek yersek kilo alırız diye düşünüyor. Fakat bu oldukça yanlış bir tabirdir. Kişiye kilo aldıran çok yemek yemek değil düzenli yemek yemektir. Kilo almak isteyen kişi kesinlikle bir diyetisyene gözükmelidir. Çünkü yanlış yiyeceklerden alınan kilolar vücutta yağ birikmesine sebep olabilir bu da birçok ölümcül hastalığa yol açabilir. Kişi ilk olarak kahvaltıda sindirimi kolay olan yiyecekler seçmelidir. Bunlar salatalık veya yeşil zeytin çeşitleri olabilir. Ekmek yerine ise yulaf ezmesi iyi olacaktır. Yulaf ezmesinde bulunan karbonhidrat oranı Bireyi gün boyu gereken enerjiyi sağlamasına neden olacaktır. İkinci öğünde ise ağır olmayan fakat karbonhidrat ve protein bakımından yüksek olan besinler, örneğin makarna veya beyaz pirinç pilavı tercih etmek gerekir. Son öğün ise akşam üzeri yüksek proteinli yiyecekler, mesela kırmızı veya beyaz et günün yorgunluğunu ve ertesi güne daha hazır bir şekilde olmak için tercih edilebilir. Öğün aralarında ise kuru yemiş, meyve ve doğal içecekler sağlıklı kilo alımında fayda sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap