1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Spor Branşında Basketbol Ve Kuralları

Spor Branşında Basketbol Ve Kuralları

Spor Branşında Basketbol Ve Kuralları

SPOR BRANŞINDA BASKETBOL VE KURALLARI

Topu yerden 3.05 yükseklikteki bir potadan geçirmeye çalışılan,sahada beşer kişilik takımların elle oynadıkları oyuna basketbol adı verilir.Basketbolu aslen Kanadalı olan Dr. James Naismith adlı kişi bulmuştur.İlk basketbol maçı ise 20 Ocak 1982 günü oynanmıştır.Basketbolun yayılmasını Amerikalı askerler 1. Dünya savaşında bütün dünyaya yayarak basketbol sporunu bütün dünyaya duyurmuşlardır.

basketbol-nedir-sporsağlam

Basketbol Oyun Kuralları
Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilmektedir.
Saha seçimi misafir takıma aittir.
Her yarı devrede sahalar değişir.
Oyun orta saha çizgisinde başlar ve her takımdan bir kişi bu hava topunu kazanmaya çalışır.Topu ilk alan oyundaki ilk oyuna başlayan takım olurlar.
Oyun 10’ar dakikadan oluşur ve 4 periyottan meydana gelir.İkin periyottan sonra takımlara 15’er dakikalık dinlenme molası verilmektedir.Müsabakada beraberlik halinde müsabaka uzatmaya gider.
Müsabakada hücum eden takımlar kendi sahalarını 8 saniyede geçmek zorundadır. Hücum süreleri ise 24’er saniyeden oluşur ve 24 saniye dolduğunda takımlar sayı yapamamışsa top diğer takıma geçer.
Yukarıda da belirttiğim gibi her takım 5 kişiden saha olur ve sınırsız oyuncu değiştirme hakkına sahiptirler.
Faul haklarını doldurmamış oyuncular oyuna dahil olmakta önlerinde bir engel yoktur.Her sporcunun 5 faul hakkı vardır.Bunu dolduran sporcular müsabakanın diğer kalan kısımlarında sahada görev alamazlar.
Oyunu baş hakem ve yardımcı hakem olmak şartıyla iki hakem tarafından yönetilir.
Topa sahanın belirtilmiş kısmı dışında müdahale etmediği ve hakem düdüğünü çalmadığı taktirde top çemberden döndüğü taktirde takımlar oyuna devam ederler.
Üç sayı çizgisinin dışından her başarılı sayı 3 puan olarak takımların hanesine geçer ve 2 sayı çizgisinden yapılan her başarılı sayı ise 2 puan olarak takımların hanesine geçer.
Oyuncular müsabakalarda 2 durumda ceza alırlar.1 faul yaptıkları taktirde ve bireysel kural ihlalleri yaptıklarında.Kural ihlalleri şu şekildedir(top sürme,hatalı yürüme,hücum oyuncusunun 3 saniyeden fazla post bölgesinde durması gibi).
Takımların her periyotta 4 faul hakları bulunur ve 5. faul haklarında yapılan her faul da oyuncular serbest atış çizgisine gelir ve 2 atış kullanılır.
Basketbol genellikle kapalı spor salonlarında oynan bir spor dalıdır.Fakat açık alanlarda da oynanılır.
Basketbol sahası sert parkeden oluşmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap