1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Spor Branşlarında Badminton Ve Kuralları

Spor Branşlarında Badminton Ve Kuralları

Spor Branşlarında Badminton Ve Kuralları

Raketle ve tüy topla oynanılır.Topun file üzerinden rakip alana geçmesi ve geri dönmesini sağlamak amacıyla oynanan bir spor dalıdır.Badminton kolayca öğrenilen bir spor dalıdır.Bay,bayan ve 7 yaşından her yaş grubunun yapabileceği bir spor dalı olup,insanların ender yaptıkları bir spor dalıdır.Şiddet içermemesi ve oynanması kolay ve zevkli bir spor olduğundan dolayı bayanların büyük ilgisini çeken bir spor dalı haline gelmiştir.Tenis spor grupları olduğundan dolayı,rakipler arasında net(file) bulunur.dolasıyla herkes kendi sahasında oynar.Topu oldukça zararsız olup,sakatlanma ve yaralanma riski en az sporlardan birisidir.Kapalı spor salonlarında oynanan bir spordur.Acık alanlarda da oynanılır ama lakin topu kuş tüyünden olduğundan dolayı uçma riski çoktur.Onun açısından kapalı spor alanları için çok uygundur.

badminton-spor-saglam

Tarihi
Milattan Önce 5.yüzyılda Çinliler,Badmintona benzeyen bir oyun oynarlarmış.19. yüzyıl ortalarında ise Hindistanlılar da poona adıyla oynanılıyormuş.Birden fazla günümüz Badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngilizler 1860 yıllarında ülkelerine getirmişlerdir.Bu oyunu ilk defa Beauford Dükü’nün kızları oynamıştır.Bu sporu Badminton evinde oynadıklarından dolayı ismi günümüze Badminton olarak kazınmıştır.

 

badminton-öne çıkan-görsel
badminton-öne çıkan-görsel

Kuralları
1’er ve 2’şer kişilerle oynanan bir oyundur.
Topu filenin üzerinden rakibin sahasında yere düşürmektir.
Rakibin karşılayamadı her top 1 sayı olarak tanımlanır.
Badminton 2 setten oluşur.Fakat setlerde eşitlik olur ise set sayısı 3 e çıkar.
Badmintonda oyunu başlatma(servis kullanılması) tek sayılar da ise sol taraftan rakibin çaprazına atılmalıdır.Çift sayılar ise sağ taraftan yine rakibin çaprazına atılır.
Sporcu 21 sayıya ulaştığında seti kazanmış sayılır.Ama lakin sayılarda 20-20 gibi eşitlik olduğunda oyuncuların üstünlüğünü kazanana kadar setler uzar.
İlk kuralları ne ise şimdi de öyle oynanan bir spordur.
Badminton Ölçüleri
Badminton sporunun file boyu : 155 cm dir.
Badminton sporunun raket boyu : 65.5 cm dir.
Badminton sporunun saha boyu eni : 610 cm dir.
Badminton sporunun saha boyu boy : 1340 cm dir.
Top boyu ise değişkenlik göstermektedir. Ortalama 3.5cm olmaktadır.

Badmintonda Malzemeler
1 tane kuş adlı(kuş tüyü) top,1 adet raket ve esnek ayakkabılar(yaralanma riskini aza indirmek içindir.) Eşofman,şort la daha kolay onanan bir spordur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap