İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Motivasyon
  3. Spor Motivasyonunu Yükseltmenin En İyi 4 Yolu

Spor Motivasyonunu Yükseltmenin En İyi 4 Yolu

Spor Motivasyonunu Yükseltmenin En İyi 4 Yolu

Gerçekleştirmekte olduğunuz spor dalı fark etmeksizin spor motivasyonunu yükseltmenin en iyi 4 yolu spor aktivitenizde motivasyonunuzu yükseltebilmek açısından 4 ayrıntıya özen göstermenizi tavsiye etmekteyiz.

Spor Motivasyonunu Yükseltmenin En İyi 4 Yolu Şunlardır;

Uyku Düzenine Dikkat Edilmelidir;

Genel sağlık açısından da önem taşıyan uyku düzeni aynı zamanda spor aktivitesinde gerekli yüksek motivasyonun sağlanması açısından da önem arz etmektedir. Bu bakımdan spor aktivitesinde gerekli başarının sağlanabilmesi açısından günlük yaşamın düzene sokulması, günlük olarak aynı saat diliminde yatıp aynı saat diliminde uykudan uyanmaya özen gösterilmelidir. Günümüz en başarılı sporculara bakıldığında yaşamlarının belirli bir düzene sahip olduğu fark edilebilmektedir.

Tek Başına Antreman Yapılmamalıdır;

Her ne kadar sporcunun motivasyonunu yükseltmede önemli bir kriter gibi görünse de tek başına antreman yapılmasının gerekli motivasyonu sağlayamadığı yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Bu bakımdan spor salonlarına gitmeden önce sporcunun kendisine bir partner ayarlaması gerektiğini ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Spor Salonu Tercihi Oldukça Önemlidir;

Spor motivasyonunun yükseltilmesinde dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan biri de spor salonu tercihidir. Örneğin uzak mesafede yer alan fitness spor salonuna gidilmenin beraberinde çok daha erken süreçlerde hazırlık yapılmasını, duş alınmasını, spor malzemeleri hazırlanmasını ve kişisel bakım temizliği gibi detayların gerçekleştirilmesine neden olabilirken, yakın mesafede örneğin evinizin altında veya evinizin bulunduğu sokakta yer alan bir spor salonunu tercih etmeniz bu gibi ayrıntılarda da avantajlar sağlamanızı sağlamaktadır.

İşini Profesyonel Anlamda Yapan Eğitmenler İle Çalışılmalıdır;

Başlı başına bir sanat dalı olması sayesinde profesyonel anlamda eğitmenler ile çalışılmasını gerektiren spor motivasyonu arttırmak için dikkat edilmesi gereken 4 kural spor aktivitelerinde bu sayede kısa süreçte beklenilen yüksek motivasyon düzeyine ulaşılabilmektedir. Dolaysıyla işini iyi düzeyde yapamayan, ilgisiz ve sizlere ve işine ve hatta kendisine dahi saygısı söz konusu olmayan eğitmenlerden uzak durulmasını tavsiye edebilmekteyiz.

Dolaysıyla yaş faktörü de önemli olmaksızın spor motivasyonu arttırmak için yapılması gereken 4 kural dahilinde 4 önemli ayrıntıya özen gösterilmesini tavsiye edebilmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap