İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. Spor Öncesi ve Sonrası Besin Zehirlenmesi

Spor Öncesi ve Sonrası Besin Zehirlenmesi

Spor Öncesi ve Sonrası Besin Zehirlenmesi

Spor Öncesi ve Sonrası Besin Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi, herhangi bir yiyecek veya içecek tüketiminden kaynaklanan enfeksiyon veya zehirlenme durumuna verilen genel addır.

Genellikle hijyenik yönden uygun olmayan koşullarda hazırlanan ve pişirilen gıdalarda üreyen bakteriler, gıda zehirlenmesine neden olur. Çoğunlukla hafif ile orta ve kısa süreli hastalıklar olmasına rağmen, zehirli gıda ve bazı ilgili faktörler, hastalığın zaman zaman daha şiddetli veya hatta ölümcül olmasına neden olabilir. Herkes gıda kaynaklı hastalıklarda yakalanabilir, ancak zayıflamış bağışıklık sistemine sahip olanlar, bebekler, çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar daha duyarlıdır.

Besin Zehirlenme Belirtileri

Besin zehirlenmesinin endikasyonu çoğunlukla karında karın ağrısı, ishal ve karın ağrısıdır; ancak hastalığa neden olan bakterilerin veya toksinin doğası, bakteri veya diğer ajanlarla kontamine olmuş gıda miktarına, tüketilen miktara ve kişinin bakteriyel duyarlılığına bağlı olmaktadır. Gıda zehirlenmesi genellikle aniden ortaya çıkar ve hastalığın belirtileri 30 dakika ile 72 saat arasında ortaya çıkabilir.

Besin Zehirlenmesi Şüphelenmelerinde Yapılacaklar

Kusma ve ishal vücudun zehir reaksiyonlarıdır. Bu nedenle, şikayetlerin 24 saat içinde ise mide bulantısı veya anti ishal ilaçları kullanılmamalıdır.

Kusmayı artıracak olan bir şey yemenin yanlış olduğunu da hatırlatmadan geçmeyelim. İshal tedavisi geçirmek için bol miktarda sıvı kullanılmalıdır. İshal bitene kadar yoğurt, pirinç lapası, haşlanmış patatesler tüketilmeli ve bağırsak hareketliliğini arttıran çiğ sebze, erik, kayısı, incir, üzüm ve karpuz gibi meyveler tüketilmemelidir. Meyveler yıkandıktan ve soyulduktan sonra iyice yenilmelidir. Kanlı halde olan ishal, boyun sertlikleri, şiddetli başın ağrıması ve ateşlenme 2 günden fazla sürüyor ise, en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Besin Zehirlenmelerinden Korunma Yoları

Güvenilir yerlerden yiyecek almak için özen gösterilmelidir. Her türlü gıda maddesi satın alırken etiket bilgileri okunmalı, üretim ve son kullanma tarihi; gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı üretim izni almalı, saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Kontrol edilmemiş olan süt ve süt ürünlerine ait malzemeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kırılmış, parça parça olan, tavuk dışkısı ile birleşmiş olan yumurtalar satın alınmamalı, alınmış ise yumurta kullanılmadan önce detaylı bir şekilde yıkanmalıdır. Dondurulmuş olan gıdaları satın alırken, ambalajlarında buz kristalleri olmadığına özen gösterilmeli ve orijinal olan ambalajlarında -18 derece de satın alınmaması gerekmektedir. Dondurulmuş gıdalar buzdolabının sıcaklığında veya mikrodalgada dondurulup, oda sıcaklığında veya ısıtmadan, sobada asla çözülmeyerek kullanılmalıdır.

Hızlı bir şekilde bozulabilen gıdalar, satın alındıktan sonra açıkta ve oda sıcaklığında bırakılmamalı, tükenene kadar buzdolabında saklanmalıdır. Aksi halde besin zehirlenmesine yol açar. Yiyeceklerin hazırlanması, pişirilmesi ve servis edilmesi sırasında kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Yemek hazırlamadan önce ve sonra, el yıkamadan sonra elleri iyice temizlemeye özen gösterilmelidir.

Kırmızı et, tavuk, balık, süt ve ürünler gibi kolay bozulan gıdalar uygun sıcaklık ve sıcaklıklarda pişirilir. Pişmiş gıdalar oda sıcaklığında 1 saatten fazla bırakılmamalıdır. Pişirildikten hemen sonra tüketilmeyecek gıdalar, hızlı bir şekilde soğutulup yeniden servis edilene kadar buzdolabında saklanmalıdır. Özellikle çiğ et, yumurta ve kümes hayvanları gibi gıdaları hazırlamadan önce ve hazırladıktan sonra eller uygun sıcaklıkta sabunla yıkanmalıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap