İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Spor ve Kemik Erimesi Arasındaki İlişki
Trendlerdeki Yazı

Spor ve Kemik Erimesi Arasındaki İlişki

Spor ve Kemik Erimesi Arasındaki İlişki

Spor ve Kemik Erimesi Arasındaki İlişki

Osteoporoz kemik erimesinin tıp dilindeki karşılığı olduğunu söyleyebiliriz. Osteoporoz; kemikteki kalsiyum miktarına bağlı olarak kırılgan, zayıf ve perfore bir yapının oluşumuna değinmektedir. Kadınların doğumdan daha zayıf bir kemik yapısı vardır. Ayrıca doğumdan sonra vücutlarındaki çeşitli mineral ve vitaminlere geçtikleri için kemiklerin doğumdan sonra zayıflamaya başlayacağı da beklenen bir durumdur. Buna ek olarak, menopoza giren kadınların üçte birinin kemik iliği bulunduğu tespit edilmiştir. Bu düşüşün en önemli nedenlerinden biri de östrojendir. Erkeklerde testosteron düzeyindeki azalmanın kemik yıkımına neden olan en önemli faktörlerden biri olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte hem erkekler hem de kadınlar; şeker hastalığı, uzun süreli ilaç kullanımı ve tiroid bezlerinin aşırı iş görmesi nedeniyle kemik erimesi durumunu hızlandıran nedenler arasındadır.

Kemik Erimesi ile Sporun Bağlantısı

Spor aslında kemik kaybı sorununu çözmez, iyileştirmez. Ya da kemiklerimizi sıfırdan bir yeni kemik haline getirmez. Kaslarınızı, bağlarınızı ve tendonlarınızı güçlendirerek kemik ve eklemlerinizi azaltmanıza izin vermesi açısından iyi bir fikirdir. Direnç egzersizleri, ağırlık kaldırma, itme, çekme gibi kaslarınızın güçlendirilmesi; kardiyovasküler egzersizlerle, kilo vermek daha kolay hale getirebilir, daha dayanıklı bir yapıya girmenin yanında vücut üzerindeki yükü de azaltabiliriz. Kemikleriniz daha az kullanılır, çünkü bu taraftaki kaslar kasları taşıyacaktır. Bu nedenle, beslenmeye dikkat etmek çok önemlidir. Çünkü karbonhidrat ve protein tüketmek gereklidir. Aksi takdirde kaslar beslenemez, zayıflamaya başlar ve kemikler üzerinde daha fazla yük oluşturur.

Kemik Erimesi En Çok Hangi Organları Etkiler ?

Osteoporoz tabii ki vücudun yükünü taşıyan omurganın çoğunu etkiler. Tüm osteoporoz vakalarının % 47’si omurlarda, % 20’si kalçada, % 13’ü bilekte, % 20’si diğer kemiklerde olmak üzere etkilediği organlar olarak ön plana çıkmaktadır. Daha sonraki bir yaşta omurgalardaki çökmeler ve kırıklar nedeniyle kısalma meydana gelebilir. Diğer kemiklerde hafif düşmeler veya kendiliğinden ölümcül gibi kırık kemikler oluşabilir. Bunun nedeni, yayla kemiklerinin parçalamaya karşı direncinin saf ciddi tehditler haline gelmesi için çok basit etkilere indirgenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum 40 veya 45 yaşlarında başlar ve yaş ilerledikçe artan düzeyde kendi çizgisini korur. Osteoporozu bu kadar ciddi kılan kırık ile olan bağlantıdır. Kemik kırıkları omurga, kalça, bilek ve omuz bölgelerinde bulunur.

Kemik Erimesinde Spor veya Egzersizin Faydaları

* Kemikleri güçlendirmesinin yanı sıra kemik kütlesini arttırır. Kemiklerde meydana gelen kaybı azalır.

* Kas kitlelerinin artmasını sağlarken aynı zamanda kasların güçlenmesini de sağlıyor, böylece düşmeleri önlemesini sağlamış oluyor.

* Egzersiz ve spor, kişinin dengesini geliştirir.

* Eklemler etrafındaki kasları güçlendirir; vücut duruşları ve hareketleri daha pürüzsüzleşir, eklemlerin korunmasını sağlar. Kemik ve eklem ağrılarının azaltılması için önemli bir rol oynar. Hastanın kendini pozitif anlamda daha psikolojik olarak hazır hissetmesini sağlar.

* Fazla kilo almak eklem ve bacakların kuvvetini azaltan yorulmaya yol açar. Buna ek olarak, obezite ile ilgili kardiyovasküler hastalıklar gibi riskler azaltılır. Vücudun esnekliğini arttırır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap