İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Sporcular Neden Performans Arttırıcı İlaçlar Kullanıyor?
Trendlerdeki Yazı

Sporcular Neden Performans Arttırıcı İlaçlar Kullanıyor?

Sporcular Neden Performans Arttırıcı İlaçlar Kullanıyor?

Performans arttırıcı ilaçlar, ilaçlar, prosedürler ve hatta atletik spor performansını arttırmaya yönelik cihazlar dahil olmak üzere çeşitli maddelerden oluşur. Bu maddelerin bir kısmı doğal olarak ortaya çıkmakta, kolayca temin edilebilir ve diğerleri yasal olarak üretilirken, diğerleri birçok spor organizasyonu tarafından üretilir, yasa dışı veya yasaklanır. Birçok sporcu, antrenör, politikacı ve taraftar, sporda belli maddelerin kullanımının etik olmadığını düşünüyor.

Bununla birlikte, hangi maddelerin düzenlendiğini belirlemek, sürekli bir tartışma alanıdır. Takviye olarak sınıflandırılan birçok performans arttırıcı madde, “sağlık yardımları” olarak yaygın bir şekilde pazarlanmaktadır, ancak bunların güvenliği veya etkinliği konusunda sınırlı araştırma vardır. Ek olarak sınıflandırılmak, ürünün içeriğini ve etiketteki iddiaları ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından değerlendirilmemiştir ve herhangi bir bilimsel temele sahip olmayabilir.

Genel olarak, performans arttırıcı ilaçlar ve maddeler (ergogenik yardımcı maddeler) aşağıdaki alanlara ayrılabilir.

Spor Takviyeleri, Vitaminler ve Mineraller

Sporcular sıklıkla en iyi şekilde performans göstermek için alternatif beslenmeyi ararlar ve spor takviyeleri bir yoldur. Aşağıdaki yerel sağlık gıda mağazalarında bulunabilir. Çoğu yasaklanmadı ancak emin olmak için spor yönetim organına danışın. 

 • Protein  , herkesin düzgün çalışması için gerekli bir besindir. Hem atletlerin hem de hareketsiz bireylerin yeterli miktarda protein almaları gerekir.
 • Glukozamin, osteoartriti tedavi etmek için kullanılmıştır ve sonuçları sabit olmasa da, kıkırdak oluşumunu teşvik etmektedir.
 • Riboz bir şekerdir. Riboz takviyesinden atletik bir performans kazancı gösterdiğine dair net kanıtlar vardır.
 • Kreatin  bir spor takviyesi olarak başladı ancak yaşlı popülasyonlarda kas kütlesini korumaya yardımcı olmak için çalıştığı bulundu. Bazı sporcular için, kreatin takviyesi, sprint, halter veya güç sporları gibi yüksek yoğunluklu egzersizin tekrarlanan vuruşlarını geliştirir.
 • Glutamin  (L- Glutamin) bir amino asittir ve besin takviyesi olarak sınıflandırılır. Çoğu sporcu egzersizden iyileşmelerine yardımcı olur.
 • B-Vitaminler  vücudun düzgün çalışması için şarttır, ancak B-vitaminleri (tiamin, riboflavin, B-6 vitamini, B-12 ve folat) ile yüksek seviye sporculardaki performans arasında bir bağlantı olabilir.

Yasaklı veya Düzenlenmiş Performans Artırıcı İlaçlar

 • Amfetaminler  uyanıklığı ve kendine güveni artıran, konsantrasyonu iyileştiren, iştahı azaltan ve artan enerji hissi yaratan merkezi sinir sistemi uyarıcı ilaçlardır. Benzedrine, Adderall ve Dexedrine gibi amfetaminlerin bağımlılık potansiyeli yüksektir ve çoğu spor organizasyonu olmasa da yasaklı madde listesindedir.
 • Anabolik Steroidler  (anabolik-androjenik steroidler), erkeklik hormonu testosteronun sentetik versiyonlarıdır. Anabolik steroidlerin tıbbi olmayan kullanımı, çoğu büyük spor organizasyonu tarafından yasa dışıdır ve yasaklanmıştır. Yine de, bazı sporcular spor performansını artırmak için bunları yasadışı olarak kullanmaya devam ediyor, ancak bunları kullanmak hipertansiyon ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. , androstenedion (Andro) ve tetrahydrogestrinone (THG) gibi anabolik-androjenik steroidler için benzer bir şekilde, testosteron, ve iş gibi hormonlar, tüm ön vardır. Bunların hepsi neredeyse bütün spor organizasyonları tarafından yasaklanmış maddelerdir.
 • Kafein  , dayanıklılık sporcuları tarafından yıllarca uyanık kalmak ve dayanıklılığı artırmak için kullanılan doğal olarak oluşan bir maddedir. Genellikle zararlı olmasa da, yan etkileri vardır ve birçok spor organizasyonu tarafından (yüksek dozlarda) yasaklanmıştır.
 • Efedrin  , pek çok soğuk algınlığı ve grip ilacında bulunan bir maddedir. Ayrıca diğer ilaçlar nedeniyle oluşabilecek ve tansiyonu artırabilecek düşük tansiyonu tedavi etmek için kullanılır. Şu anda, ABD’de çok miktarda bulundurmak yasadışı. Bir zamanlar diyet ilaçlarında baş ağrılarına, baş dönmesine, kalp düzensizliklerine, nöbetlere ve muhtemelen ölüme neden olduğu bulununcaya kadar kullanılan bir bileşendi.
 • Eritropoietin (EPO)  , böbreklerin ürettiği, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran doğal olarak oluşan bir hormondur. Bu hormon ayrıca üretilebilir ve enjekte edilebilir. Son zamanlarda EPO, profesyonel bisiklet dünyası ile ilişkilendirildi. Her ne kadar EPO yasaklı madde listesinde olsa da, bazı iddia bisikletçiler performansı artırmak için kullanmaya devam ediyor.
 • HemAssist, Hemoglobin bazlı Oksijen Taşıyıcı (HBOC) olarak adlandırılan bir ilaç sınıfıdır. HBOC’ler kanda oksijen taşıyan kısa bir süre için deneysel ilaçlardır. Travma hastaları için kan ikamesi görevi görecek şekilde tasarlanmıştır. HemAssist, 1998 yılında güvenlik kaygıları nedeniyle araştırmaların durdurulduğu klinik çalışmaların son aşamalarındaydı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap