1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. Sporda Beslenme Nasıl Olmalı

Sporda Beslenme Nasıl Olmalı

Sporda Beslenme Nasıl Olmalı

Sporda Beslenme Nasıl Olmalı

Fitness, vücut geliştirme veya çok enerji harcanan spor yapıyorsanız, vücudunuzun fiziksel gelişim ve daha sağlıklı yaşam için beslenme oldukça önemlidir. Beslenmede en önemli besinler protein, karbonhidrat, yağdır ve aynı zaman su tüketimidir. Spor yapıp beslenmeye çok dikkat edilirse spora olan verim kendinizi geliştirme anlamında çok etkili olacaktır.

sporda-beslenme

 

Karbonhidrat

Spora başlamadan önce karbonhidrat alımı çok önemlidir. Basit şekerler doğal süt ürünleri, meyve ve sebzelerde bulunur. Ayrıca beyaz şeker, kahverengi şeker, bal, pekmez ve akçaağaç şurubu vb. Kullanarak gıdalara ilave edilebilirler. Yediğimiz şekerler (doğal olarak ortaya çıksalar da eklenirlerse de) vücudun aynı şekilde kullanmasına rağmen basit şekerleri doğal olarak oluşan gıdalardan elde etmek daha iyidir çünkü bu gıdalar aynı zamanda lif ve önemli besleyiciler içerir.

Kompleks karbonhidratlar, ayrıca nişastalar olarak bilinir, ekmek, makarna ve pirinç gibi tahılları içerir. Basit şekerlere benzer şekilde, bazı karmaşık karbonhidratlar diğerlerinden daha iyidir. Beyaz pirinç ve beyaz un gibi işlenmiş rafine edilmiş tahıl besin türü maddeler ve elyaf üretimi olduğu için daha az miktarda elverişlidir.

Bunun yerine, beslenme uzmanları, mümkün olduğunca, bireylerin hala vitamin, mineral ve lif dolu olan rafine edilmemiş tahılları seçmelerini öneriyorlar.

karbonhidratlar

Protein

Protein vücut için çok önemlidir. Protein gıdalar arasında et, balık, yumurta, bakliyat, fındık, tohum ve soya ürünleri bulunur. Protein spor yaptıktan sonrasında kaslarınızın içinde oluşan yaralanma, yırtıkları yeniden onarılmasında etkilidir. Protein spor yapanlar içinde değil spor yapmayanlar içinde sağlıklı yaşam konusunda çok faydalıdır. Kısaca protein vücudun olmazsa olmazıdır.

proteinler

 

Takviyeler

Takviyeler sporcular, vücut geliştiriciler ve spor erkekler ve kadınlar tarafından güçlerini, performanslarını ve iyileşmelerini artırmak için kullanılır.

Bireyler herhangi bir takviye almayı tercih etmeden önce, diyetlerinin sağlıklı, dengeli ve spora uygun olmasını sağlamalıdırlar.

takviyeler

 

Enerji içecekleri

Egzersiz ve antrenman sırasında iyi susuz kalmak son derece önemlidir. İçme suyu, egzersiz periyotları boyunca kendinizi su altında tutmanın iyi bir yoludur. Yine de bazı bireyler enerji içeceklerini, özellikle de uzun mesafe koşuları gibi dayanıklılık olaylarını üstlenenleri tercih etmektedir.

enerji-veren-içecekler

 

 

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap