İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Motivasyon
  3. Sporda devamlılık için gerekli motivasyon kaynağı

Sporda devamlılık için gerekli motivasyon kaynağı

Sporda devamlılık için gerekli motivasyon kaynağı

Spora hangi nedenle başlamayı düşünürseniz düşünün sonuç almak için süreci geniş bir zamana yaymanız gerekecektir. Örneğin zayıflamak, vücut geliştirmek gibi. Spora erken yaşlardan itibaren aşina olanlar genelde bu konuda daha mahirdir. Onlar için sporu hayatın bir parçası olarak görmek daha kolaydır. Öte yandan çoğu insan sporun önemine inanır, bazen bu konuda harekete de geçer fakat devam ettiremez. Spor salonlarına yıllık, ödemeler yapıp uğramayan üye sayısı hiçte az değildir.

Genelde iyi görünmek fikri spor yapmak için yeterli bir dayanak olarak görülür. Fakat sanıldığının aksine bu motivasyonun enerjisi tabikide kısa vaadeli olacaktır. En etkili kelime karşıda ki kişiyi“iyi hissetmek” olacaktır.

 sporda-motivasyon
sporda-motivasyon

Spor ve egzersiz yapmak için yüz binlerce hatta milyonlarca teknik çalışma vardır. Spora başlamaya karar verdik ve pek çok tekniğe aynı anda yöneldik diyelim. Bu tutum kısa zamanda hevesimizin kırılmasına neden olabilir onun yerine yatkınlığımız olan tekniği bulmak son derece önemli. Yatkınlığımızı fiziksel durumumuz ve hobilerimiz belirleyecektir. Örneğin yürüyüş, koşu, ağırlık çalışması birer tekniktir. Dans etmekte bir tekniktir. Tekniğimizi belirlememiz keyif almamız açısından çok önemli olduğu gibi sürdürülebilirlik içinde önemlidir.

Spora başladıktan sonra, eğer acemiysek derhal egzersizlerin meyvesini almak isteyeceğiz başta da belirttiğimiz gibi ilk meyveleri almamız aylar sürebilir…. Eğer yağ yakımı için spor yapıyorsak ya da kas gelişimi için ve uygun bir beslenme programı izlemiyorsak sonuçlardan memnun kalmamamızda gayet olası. Burada da yineleyeceğimiz gibi araç odaklı bir yaklaşım ve sporu tutku haline getirmek zaten eninde sonunda meyvesini verecektir.

Yapılan araştırmalarında gösterdiği gibi spor yapmak antidepresanların da ötesinde, iyi hissetmenin en sağlıklı ve tabi kaynağı. Bilim insanlarına göre iskelet ve vücut yapımız, uygarlığın aldığı yönle beraber hareketli ve güçlü doğasından koptu. Bütün gün bilgisayar başında oturarak çalışmak yarım yüzyıllık bir geçmişe bile sahip değil. Bu boşluğu doldurmak ise sporla mümkün olabiliyor.

 sporda-basarı
sporda-basarı

Diğer ve önemli bir hususta spora hayatımızda yer açmamız çünkü ancak o zaman gerekli disiplini sağlaya biliriz. Örneğin bir öğrenci ya da ev hanımı isek gündelik hayatımızı ve işlerimizi içinde sporu da barındıracak şekilde yeniden düzenlememiz gerekebilir. Gerekli koşulları sağlayıp sporla gelen iyi hissetmenin tadına varabilirsek, sporu hayatımızın bir parçası haline getirmek hiçte zor değil.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap