İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Motivasyon
  3. Sporda Motivasyon Geliştirme

Sporda Motivasyon Geliştirme

Sporda Motivasyon Geliştirme

Nedir Bu Peki Motivasyon

Öncelik olarak motivasyon nedir ve ne anlama gelir bunu bir anlayalım ve kavrayalım.Motivasyon kişinin içsel ve dışsal olmak üzere iki çeşit güdünün tanımını yapan kavramdır. Birey bu güdü sayesinde kafasında benimsediği şeyi yapar,gitmek istediği yere ve mekana gider,istediği içeceği içer gibi gibi bir takım olayları gerçekleştirir. İçsel güdü yani içsel motivasyon bireyin kendi karakteristik özelliklerinden meydana gelen sinyallerdir.Karşısındaki hedefi ve olayı düşünüp onu başarma ve ona ulaşma çabasıdır.Dışsal güdü ise bireyin çevresel faktörler sayesinde hedefine ulaşmasıdır.Örnek verecek olursak bir dost veya akraba,bir resim,video kısacası o hedefi tetikleyecek herhangi bir belirti olabilir.

Sizler için motivasyonu arttırma ve geliştirme yollarını 6 maddede sıraladık.

1.Spor Yaparken Bir Hedefiniz Olsun

Şunu bilmeniz gerekiyor ki en iyi ve etkili motivasyon kendi belirlemiş olduğunuz motivasyondur.Bu en güzel yoldur ve bizi hedefe giderken çok daha etkili şekilde motive edecektir.

2.Kararlı Olmalısınız

Her zaman spora başlarken bir heyecanla başlarsınız.Ama nedense bu heyecan hep ilk günkü gibi değildir artık.Ama bu sefer öyle bir kararlılıkla başlayın ki artık kafanızda sadece o işi yapmak olsun ve hiçbir engel size karşı çıkamasın.Şunu unutmayın ki hiç bir şey ve engel düzenli ve programlı yaptığınız spor ile gelecekteki sağlıklı yaşamdan daha önemli değildir.

3.Daima Hazır Olun

Spor çantanız,spor kıyafetleriniz,ufak atıştırmalıklarınız,spor ayakkabılarınız,su kutunuz kısacası size spora her an ve her herde hazır olmalısınız her şey lazım olduğunda elinizin altında olsun.Çünkü malzemelerini hazırlarken ufak motivasyon kayıplarına uğrayabilirsiniz.Bu yüzden daima hazır olun.

4.Sosyal Medya ve İnternet Ortamındaki Sporcuları Takip Edin

Spor yaparken instagram, facebook, blogger gibi sosyal platformlarda spor yapan bireyleri takip etmek ve onların tecrübelerinden bir şeyler kapmak size motivasyon kaynağı olacaktır.Bu bireylerin uyguladığı spor programları,beslenme programları ve antrenman sistemlerini kendi çalışma düzeninize uyarlayabilirsiniz.

5.Müzik Dinleyin 

Hoşunuza giden ve sizi enerjik hissettirecek müzikleri spor yaparken kesinlikle dinleyin.Bu size hem keyif verecek hemde motivasyon sağlayacaktır.Bunun yanında dinlediğiniz spor müziklerini her zaman yenileyin ve güncel müzikler dinlemeye özen gösterin.Emin olun çok faydasını göreceksiniz.

6.Kendinize Ufak Ödüller Verin

Bireyin spor yaptığı süre boyunca kendine ufak ödüller vermesi motivasyon bakımından çok etkili bir yoldur.Kendi belirlemiş olduğunuz hedefleri gerekli çalışmalar ile başardığınıza zaman kendinize küçük ödüller verin.Küçük ama çok etkili olan bu ödüller bir sonraki belirlemiş olduğunuz hedefinize çok daha hızlı ve olumlu yönde gitmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap