İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Motivasyon
  3. Sporda Motivasyonun Önemi ve Yapılması Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Sporda Motivasyonun Önemi ve Yapılması Gerekenler

Sporda Motivasyonun Önemi ve Yapılması Gerekenler

Sporda Motivasyon

Günümüzün En büyük sorunlarından biri sporun ve sporcunun fiziksel,psikolojik,ve duygusal açıdan kendini eksik ve problemli görmesidir. Hal böyle olunca ülke ve bölge çapında ufak bir araştırma yaptığımızda başarılı sporcu oranımızın diğer spor ülkelerine göre bir hayli düşük oluğunu görebiliriz.

Peki Ne Yapmamız Gerekiyor ?

Öncelikle spor altyapımızı ufak değişimlerle düzene sokup sporcuya da gereken ilgi ve alakayı göstermeliyiz. Çünkü başarısızlığın en büyük nedi tamamen motivasyon ve psikolojik nedenlerdir. Daha da derine indiğimizde sporcular hangi spor branşını yaparlarsa yapsınlar öncelik her zaman moral ve duygusal yapıdır. Eğer bunları en üst seviyede sağlarsak ve sporcuyu tatmin etme derecesine sokabilirsek işte o zaman başarı elde etme olasılığımız oldukça yüksek olacaktır. Motivasyon kavramı bireyler ve gruplar tarafından pek bilinmediği ve öğrenilmeye değer bir konu olarak görülmediği için, bilinçsiz spor ve antrenman kavramları karşımızı çıkar. Bireysel sporculardan örnek verecek olursak herhangi bir çalışma esnasında antrenörünün ona gösterdiği egzersizi yapabilmesi ayrı bir durumken yapamaması da ayrı bir durumdur. Antrenör bu durumları göz önünde bulundurarak sporcuyu çok iyi adapte etme ve konsantrasyon sağlama görevini bilmelidir.

Motivasyonda 7 Altın Kural

1- Hedef ve Amaç Belirleme

Spora veya antrenmana başlarken ulaşmak istediğiniz hedefi kesinlikle belirlemelisiniz. Bu sayede spor yaptığınız süre boyunca vücudunuzdaki fizyolojik ve morfolojik değişiklikleri farkedebilirsiniz.  Buda sizi çok daha fazla motive eder.Bu süreçte kendinizi programlı bir şekilde dizayn edin.

hedef-belirle-sporsaglam

 

2- Kendinize Özel Strateji Geliştirin-Üretin

Belirlediğiniz hedefe göre kendinize antrenman programları , çalışma stilleri ve çizelgeler geliştirin.Ama bunları kendini bilerek geliştirirseniz çok daha iyi olacaktır. Aksi durumda yani kendinize göre program yapmazsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

3- Aklınızdan Çıkarmayın-Unutmayın

Diğer önemli bir nokta spor yapacağınızı kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Etrafınızda çevrenizde size ve sporu anımsatacak şeylerle doldurun. Spor eşyalarını gözünüzün önünde durması bir yardımcı olabilir mesela.

 

spor-esyalari
4- En Çok Sevdiğiniz Atrenmanları ve Çalışmaları Yapın

Size en çok zevk aldıran ve çalışırken sizi mutlu ettiğini düşündüğünüz çalışmaları tercih etmelisiniz. Ve önemli bir nokta mutlu olacağınız partnerlerle çalışın. Desteğe ihtiyaç duyduğunuzda ise profesyonel bir antrenörden destek alabilirsiniz.

5- Sporu Asla İhmal Etmeyin

Günlük yaşantınızda bazı durumlarda spora gitmenize engel bir takım engeller çıkabilir. Bu tür durumlarda evde yapabileceğiniz pratik egzersizler geliştirin.

6- Kendinizi Ödüller İle Sevindirin

En başta belirlemiş olduğunuz programlar ve çizelgeler doğrultusunda haftalık veya aylık sonuçlar ile kendinizi ödüllendirin. Böylece motivasyonunuz ve moralinizde yüksek olacaktır.

7- Her şeyin Başı İnanmaktır

Değerli okurum yukarıda açıklamış olduğumuz bu yöntemler çok önemli ve ana unsurlardır. Ama her şey inanmakla ve cesaretle başlar. Siz yapacağınız ve hedeflediğiniz yere çıkmanız için önce kendinizi inandırmalı ve psikolojik olarak ” Ben Hazırım ve Yapabilirim ” demelisiniz.

hayal-et-inan-basasr-sporsaglam

Bütün Bunlar Uygulandığında işte o zaman siz başarıyı değil başarı sizi kovalaycaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap