İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sporda Sakatlanma Ve Yaralanma

Sporda Sakatlanma Ve Yaralanma

Sporda Sakatlanma Ve Yaralanma

Spor sakatlanmaları tanım olarak açıklayacak olur isek antrenmanlarda meydana gelen kazalara ve yaralanmalara verilen genel addır.Genellikle spor sakatlanmaları yetersiz kondisyon,yeteri kadar egzersiz ve ısınma hareketlerini yetersiz ve yapmama,yetersiz antrenman teknikleri,uygunsuz ekipman sebeplerinden dolayı meydana gelmektedir.Daha öncelerden gerçekleşmiş herhangi bir sakatlanmaların tam olarak tedavi edilmemesinden kaynaklanması ve tekrarlanması.Belli kas gruplarının ters harekete mahruz kalmaları ve ter yüklenmelerin olması spor yaralanmalarına büyük bir etmen olur.Spor yaralanmalarında sadece darbeye bağlı yaralanma olarak bakılmamalıdır.Soğuk havalarda kemiğe ve kaslara yapılan baskılardan dolayı sporcularda yaralanmalara yol açabilir. Antrenörlerin yeteri kadar sporcularını iyi tanımamalarından , aşırı yüklenmelerden,gereksiz antrenman teknikleri uygulamalarından,sporcuların kapasitesini yeteri kadar bilmemelerinden ve antrenörlerin yeteri kadar bilgilerinin olmalarından dolayı sporda sakatlanmalar çoğalmıştır.Antrenörlerimize gerekli eğitimler ve seminerler verilmesi, sporcularının yaş gruplarına göre yüklenme yapmaları hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir.Sporcuların iyi bir antrenörlerle çalışmalarında sakatlanmaların daha aza indiği saplanmış olup branşlarında başarı yakalamışlardır.

sporda-sakatlanma-veyaralanma-sporsaglam

En Sık Gördüğümüz Spor Yaralanmaları

Kırıklar,Burkulmalar,Çıkıklar,İncinmeler
Eklem Yaralanması
Diz Yaralanması ve Sakatlanma
Aşil tendonu Yaralanması
Kas ezilmeleri gibi sıralaya biliriz.
Dikkatsizlikten dolayı yaralanmalar ve sakatlanmalar

Kronik ve Akut Spor Yaralanmaları
Spor yaralanmalarını akut ve kronik adı başlık altında ikiye ayırırız.
Akut yaralanmalar: Egzersiz sırasında yada müsabakalarda meydana gelmektedir.Kemik kırılmaları,bel sakatlanmaları ve ayağımızın burkulması bunlara verebileceğimiz en güzel örneklerdendir.
Akut Spor Yaralanmalarında Bulgular Şunlardır
Aniden ve şiddetli ağrılar
Yaralanma bölgesinde kızarma ve şişmeler
Kemik ve eklemlerde postur bozuklukları
Hareket kısıklılıkları ve hareket sırasında aşırı ağrılar bunlara örneklerdendir.

Kronik Spor Yaralanmaları
Spor sırasında ve sonrasında şiddetli geçmeyen uzun süreli ağrılar
Dinlenme ile belli olan eklem şişlikleri ve sertleşmeler

 

sporda-sakatlanma-sporsaglam

Spor Branşlarında Yaralanma Çeşitleri Şunlardır
Futbolda; özellikle karın ve bacak kasları etkilenir.Bunun açısından futbolcularda genellikle karın ve bacak kaslarında yaralanmalar görülür.
Yüzmede; özellikle sırt ve kol kasları etkilenir.Yüzme ile ilgili sakatlanmalar ise kol ve sırtlarda meydana gelir.

Halter; spor branşları arasında yaralanmalara örnek olarak en riskli spor dalları arasında bilinir.Haltercilerde özellikle karın,kol ve sırt kasları çalışır.Bu sebeple halterle ilgilenen sporcularda genellikle karın,kol ve sırt bölgesinde yaralanmalar sıkça gözlemlenir.
Tenis; sporunda kol,omuz ve eller yoğun olarak kullanılır.Bu sebeple tenis sporunda omuz ve kollarda ciddi sakatlanmalar görülür.
Basketbol; kol ve bacak kasları ağırlıklı olarak kullanılır.Bu sebeple kol ve bacak kaslarında ciddi sakatlanmalar gözlemlenir.
Voleybol;kol,el,bacak ve karın kasları ağırlıklı kullanılır.Bundan dolayı voleybolda kol,el,bacak ve karın bölgelerinde ciddi sakatlıklar gözlemlenebilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap