İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Sporda Tenis

Sporda Tenis

Sporda Tenis

Tenis zengin bir spordur, iki kişiden veya ikişer kişilik gruplardan halinde oynanmaktadır. Tenis oynayan kişilerin ellerinde olan raketlerin yardımı ile plastik olan topu karşıdaki rakibin kortuna geçirmeye çalışırlar, kurallar içerisinde en çok puanı toplayan kişi ya da takım oyunun kazananı olacaktır.

Tenisin kökeni Ortaçağa kadar dayanmaktadır, o dönemde tenis sporu elle oynanan bir oyundur. 1810 yıllarda bu günkü haline yakın bir biçimde oynanmaya ve yarışmalar düzenlenmeye başlamıştır. Günümüzde tenis sporu , her yaştan ve toplumdan insanın, her ülkede, her düzeyde olan insanların oynamakta olduğu zengin spor haline dönüşmüştür. Bu tenis sporu ahşap,parke, çim, toprak ve beton zeminlerde oynanmaktadır, bu sporda tenis kortunun belli başlı ölçüleri bulunmaktadır.

Tenis-sporsaglam-tenis

Tenis Kortu Ölçüleri Nedir?

Profesyonel müsabalara uygun bir biçimde tasarlanmış olan tenis kortları(platformları) koşegen(dikdörtgen) bir şeklindedir, 10,95 genişliğinde ve 23,75 uzunluğundadır. Tenis kortu 1,05 metre yüksekliği ile 2 tane sınır direğinin üstünden geçer durumda olan ağ ile ortadan ikiye bölünmüştür. Ortada bulunan filenin sıkı olması gerekmektedir, filenin içinden plastik topun geçmemesi için filenin sıkı olması da oldukça önemlidir.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis, iki kişi veya ikişer kişilik gruplar halinde oynanmaktadır. Tenis oynayan kişiler ellerinde var olan raketler ile plastik olan bir topu karşıdaki rakibin sahasına geçirmeye çalışırlar, kurallar içinde en çok miktarda puanı elde eden kişi ya da takımlar oyunun galibi olur.

Tenis-sporsaglam-tenis

Puanlama Nasıl Yapılır?

Top karşıda bulunan rakibin sahasına geçtikten sonra;

Karşıda bulunan rakibin topa vurmadan önce top kortun içinde 1’den daha fazla sekmiş ise

Karşıda bulunan rakip atılan topa vuramazsa

Karşıda bulunan rakip topa vurduktan sonra fileye çarparak kendi sahasına geri düşerse

Karşıda bulunan rakip topa vurduğu halde sahanın dışına çıkarsa

Karşıda bulunan rakip topa vurduğunda top sporcunun vücuduna değerse

Karşıda bulunan rakip topa vurduğunda sporcunun raketine 1’den fazla değerse

Karşıda bulunan rakip topa vurduğunda sporcunun raketi fileyi geçerse puan kayıpları yaşanır.

Teniste İhraç

Bu tarz durumlarda ilgili olan oyuncular müsabakadaki 1. hakeme itiraz edebilir, bu itiraz neticesinde 1. hakemin vereceği karar oyun içinde kesin şekilde geçerli sayılır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap