İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor ve Birey
  3. Sporu Bırakanlarda Kasların Durumu

Sporu Bırakanlarda Kasların Durumu

Kas kitlesi her bedende belirli miktarda olur. Vücudun kas miktarı genetik etkenlerle doğrudan bağlantılıdır. Ancak çevresel faktörler bu tabloyu değiştirebilmektedir. Düzenli ve periyodik spor yapanlar ve yaşamını kas kitlesini artırmaya yönelik (vücut geliştirme) şekilde yaşayanlar standart kas kitle düzeyinin üzerine çıkarlar. Bilinmesi gereken vücuttaki kas kitlesinin bir oranı ve gelişebileceği bir limiti mevcuttur. Bu limiti aşmaya çalışmak bedene ciddi hasar verir ve kas yapısının değişmesine ve görüntü bozukluklarına yol açar.

Kas Miktarı Ne Oranda Olmalıdır?

Her insanın genetik ve vücut yapısı farklı olduğundan kas kitle oranı da belli ölçülerde farklılık gösterecektir. Beden genlerde kodlanan kas miktarı kadar ancak kas üretebilir. Çevresel etkenler ile bu durum harekete geçirilir, kas üretimi çoğaltılır ve değiştirilebilir. Bu çevresel etkenlerden birisi de spor yapmaktır. Spor yapmayan, sağlıklı ve protein ağırlıklı beslenmeyen, egzersiz ve hareketsiz bir yaşamdan uzak olan bir insan genlerine kodlanmış olmasına rağmen sağlıklı bir kas yapısına sahip olması imkansızdır. Genlerde kodlanmış kas yapısı kendiliğinden harekete geçip ortaya çıkmaz. Bu kas yapısını harekete geçirmek ve geliştirmek için özellikle protein bazlı beslenmek, düzenli uyku ve belli düzeyde spor yapmak gerekir.

Yapılan sporun çeşidi ve ne oranda yapıldığı kas yapısının gelişmesini doğrudan belirleyen bir durumdur. Bedendeki kas grubunun hangisi daha fazla çalıştırılırsa o kaslar çok daha fazla gelişir ve belirgin görüntü alır. Yukarıda da belirtildiği gibi bu gelişim de bir limit dahilindedir. Kaslar için sınırsız bir çoğalma, gelişme ve büyüme mümkün değildir.

Sporu Bırakanlarda Kas durumu

Spor Bırakılınca Kaslar Bundan Nasıl Etkilenir?

Yıllar içinde yapılan spor neticesinde gelişen kas yapısı sporun bırakılması halinde belli oranda normal görünümüne dönmeye başlar. Bu da kas kitlesinin erimeye başlayıp yok olması ile mümkün olur. Kas kitlesi vücuttan giderken yerini yağ kitlesi almaya başlar ve vücutta yağlanma oluşur. Ve sonuç olarak vücut genlerde kodlanmış ilk zamanki kas miktarına yakın bir düzeye gerilemeye başlar. Fakat kas yapısı ne kadar yok olursa olsun spor yapmaya başlanan o ilk günkü beden yapısına da dönmez. Belli düzeyde kas kitlesi vücutta kalıcı olur. Ancak vücut yağ dokusu kazanmaya başladığından kaslı görüntü yerini daha çok yağlı bir vücut görüntüsüne yani kilo alınmış bir vücut görüntüsüne bırakır.

Kas Sarkması Olur Mu?

Kas hacminin çoğalması esasen bağ dokusunun şekil değiştirmesi ve genişlemeye başlamasıdır. Sporu bırakan kişilerde kaslar hızlıca erimeye başlar ve böylece kas hacmi giderek azalır. Ancak vücudu kaplayan bağ dokusu bu erime karşısında kendisini aynı hızda toparlayamaz ve sarkmalar oluşur. Özellikle sporu aniden bırakanlarda bu durum kaçınılmaz olarak meydana gelir. Bu nedenle spor bırakılsa bile daha seyrek aralıklarla da olsa spor yapılmalı ve özellikle egzersiz hareketleri devam ettirilmelidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap