İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Antrenman ve Egzersizler
  3. Squat Nedir?

Squat Nedir?

Squat Nedir?

Squat Nedir?

Vücut geliştirme camiası arasında en önemli hareket squat hareketidir. Ağırlıklı ve ağırlıksız birçok varyasyonu bulunduğu için her kesimden insanın rahatlıkla yapabildiği squat, birçok kas grubunu bir anda çalıştırdığından dolayı bileşik ve tam vücut hareketi olarak kabul edilir.
Quadriceps femoris, rectus femoris, vastus intermedius, vastus medials kaslarına yani tüm üst bacak kaslarının (hamstringlerde dahil) iç ve dış kısımlarına oldukça etki ederek güçlenmesini ve dayanıklı bir hal almasında en büyük rolü oynar. Ayrıca bacak kaslarının yanı sıra alt karın ve kalça kaslarında da oldukça etkili olan squat, erector spinae kaslarını da (dik durmamızı sağlayan kas grubu) güçlendirerek postürümüzün düzelmesinde ciddi rol oynar.
Tek bir hareketle bu kadar çok fayda sağlanabildiği için özellikle vücut geliştirme sporcuları her çalışmasına bu hareketi eklerler.

squat-nedir

En Çok Tercih Edilen Varyasyon Hangisi?
Squatın çok fazla yapılma şekli bulunmakta ve ister ağırlıklarla (halter, dambıl vs.) ister ağırlıksız olarak sadece vücut ağırlığı ile yapılabilmekte. Vücudunu geliştirip iri kaslara sahip olmak isteyen vücut geliştirme sporcuları genellikle ağırlıklar yardımı ile yapmayı tercih etse de amacı sadece fazla kilolardan kurtulmak ve vücudunu şekle sokmak isteyen insanlar bu hareketi ağırlık kullanmadan yapmayı tercih etmekte.
Genellikle en bilinen ve yaygın kullanılan şekli; ayakları omuz genişliğinde açıp, elleri zemine paralel uzatıp, vücudu öne doğru 90 derecelik eğimli bir hale getirerek çömelip doğrulmak şekilde yapılmaktadır. Fakat bu hareketi bir dambılı çene altında tutarak yapmak da oldukça sık kullanılan varyasyonlardan biridir.
Diğer Popüler Squat Varyasyonları
Dünya genelinde popüler olan diğer squat varyasyonları şunlardır;
• Goblet Squat
• Box Squat
• Air Squat
• Front Squat
• High Bar Squat
• Jump Squat
• Çeyrek Squat
• Pin Squat

Peki, Hiç Zararı Yok Mu?
Neredeyse tüm vücudu çalıştıran, postür düzeltmekten kilo vermeye, kas geliştirmekten vücudu şekle sokmaya kadar birçok amaç için kullanılan ve çok fazla yararı bulunan squat, doğru formda yapılmadığı halde çok ciddi sakatlıklara neden olabilir.
Aşırı ağırlıklar ile yapan erkeklerde hemoroide neden olabilirken, doğru formda yapılmadığı takdirde ciddi diz yaralanmalarına, bel ağrılarına ve omurilik yaralanmalarına neden olabilmekte. Bu yüzden mutlaka bir uzman yardımı ile yapılması gereken squat, doğru formda ve doğru diyet listesi ile spor programına eklendiği takdirde olumlu sonuçları kısa sürede alınacaktır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap