İlginizi Çekebilir
Squat Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Antrenman ve Egzersizler
  3. Vücut Ağırlığı Egzersizleri

Vücut Ağırlığı Egzersizleri

Vücut Ağırlığı Egzersizleri

Birçoğumuz, kuvvet antrenmanının yağ yakmak ve güçlü kaslar ve kemikler oluşturmak için önemli olduğunu biliyoruz , ancak çoğu zaman ağırlık işinden uzak duruyoruz çünkü doğru donanıma sahip değiliz.

Halterler, barbelller ve diğer araçlar egzersiz programlarına yoğunluk katabilir ve etkili görünebilir , ancak harika bir egzersiz yapmak için pahalı ekipmana sahip olmanız gerekmez. Vücudunuzu ekipman gerektirmeden çalıştırmanın çeşitli yolları vardır.

Vücut Ağırlığı Egzersizleri Artıları Eksileri Nelerdir?

Vücut ağırlığı egzersizi ile ilgili en güzel şey, onları her yerde yapabilmenizdir: Evde , işte , bir otel odasında veya kayın validenizin misafir odasında. İhtiyacınız olan tek şey bir kaç dakikalık zaman ve egzersizlerinizi şekillendirmek için birkaç parlak fikir.

Ek ağırlık gerektirmeyen antrenmanın olumsuz yanı, bazen vücudunuza meydan okumakta zorlanmasıdır, ve hiç bir donanıma sahip değilseniz, bu durum karşısında vücudun ilerlemesi de zor olacaktır.

Vücut direnciniz tek direnç olarak, ilerleyebilmenin tek yolu daha fazla kilo almaktır, ki bu muhtemelen iyi bir seçenek değildir. Yine de, bir şey her zaman hiç olmadığı kadar iyidir ve egzersizleri daha zor hale getirmenin bir çok yolu vardır.

Vücudunuzun Ağırlık Egzersizlerinden En İyi Şekilde Çıkma İpuçları

Herhangi bir ekipman kullanmıyorsanız, antrenmanınızı zorlaştırmak için bazı teknikler kullanmanız gerekecektir. Tek seferde bir bacak kullanın. Tek bacakla deadlift veya tek bacakla squat deneyin . Tüm vücut ağırlığınızı tek bacakla desteklemeniz, egzersizinize daha fazla direnç katacaktır.

  • Yavaş gitmelisin. Her tekrarı tamamlamak için 8-12 saniye sürebilir. Bu ,  egzersizdeki zamanınızı artırarak egzersizlerinize daha fazla yoğunluk katar.

  • Tempoyu hep değiştirin . Tempoyu değiştirmek için başka bir fikir, egzersizinize bazı darbeler eklemektir. Örneğin bir bankta çömelin ve 8 küçük puls yukarı ve aşağı yapın. Bunu 8 kez tekrarlayın.

  • Tekrar sayısını arttır. Örneğin, ağırlıkları kullanıyorsanız, 12 ila 16 kez squat yapabilirsin. Ağırlıklar olmadan, tekrar kilolarınızı 20 veya 30 (veya daha fazla) seviyesine çıkararak ilave ağırlık eksikliğini giderebilirsiniz.

  • Do bileşik egzersizleri . Bir seferde birden fazla kas grubuyla çalışmak, vücut ağırlık egzersizlerinizden daha fazla yoğunluk almanın harika bir yoludur. squat  ve şınav gibi şeyler bu kategoriye girmektedir.

  • Devre(set) çalışmasını deneyin . Yoğunluğu artırmanın bir başka yolu da, programınızı devre tarzında ayarlamaktır. – Bir egzersizi ard arda yapmak, egzersizler arasında dinlenmeksizin. Bir dizi squatın ardından bir dizi şınav çekmeyin deneyin; bunun ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. 

El Cheapo Ekipmanları

Bir tür direnç kullanmak istiyor ancak donanıma para harcamak istemiyorsanız, şu fikirleri deneyin:

  1. İçi su dolu şişeleri ve açılmamış tenekeleri büyük halterler gibi kullanabilirsiniz.
  2. Eski bir çorabı kum veya flama ile doldurun ve bir sert çubuğun sonuna bağlayın. İşte bu kadar! Kendi halterini yaptın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap