İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Whey Protein Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Whey Protein Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Whey Protein Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peynir altı suyu protein tozu vücut geliştiriciler, egzersiz meraklıları ve sağlıklı yiyiciler tarafından kullanılan en popüler diyet desteklerinden biridir. Öyleyse bu ürün neden bu kadar popüler ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi peynir altı suyu protein ürününü nasıl buluyorsunuz? Aramanıza rehberlik edebilecek çeşitli faktörler vardır.

 Yararları

Takviyeler, kas oluşturmak, kasları korumak, vücut bileşimlerini geliştirmek veya kilo vermek için protein alımını arttırmaya çalışan insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır . Soya proteini ve bezelye proteini de dahil olmak üzere farklı türde protein tozu takviyeleri varken, peynir altı suyu proteini çoğu zaman çeşitli nedenlerle tercih edilir.

Peynir altı suyu proteini (diğer süt ve et kaynakları gibi) esansiyel amino asitlerin tümünü içerir . Ek olarak, peynir altı suyu proteini kaslar tarafından hızla emilir ve kas büyümesini, onarımını ve bakımını teşvik ettiği bilinir.

Peynir altı suyu proteini desteğinin kilo verme diyetinde veya kas oluşturmak için tasarlanmış bir beslenme programında kullanılmasını destekleyen oldukça fazla araştırma vardır.

Örneğin, peynir altı suyu proteini takviyelerini soya proteini takviyeleri ile karşılaştıran bir çalışma , yemek saatinden 30 dakika önce tüketildiğinde, peynir altı suyunun iştah ve kalori alımı üzerinde soyadan daha büyük bir etkiye sahip olduğunu buldu. Bu, fazla kilolu ve obez erkeklerin vücut ağırlığında ve vücut bileşiminde iyileşmelere yol açar.

Bir başka çalışmada , yazarlar kilo kaybı programlarında bir protein kaynağını diğerinden destekleyecek güçlü bir kanıt bulunmadığı halde, hayvan proteinlerinin, özellikle süt ürünlerinden, bitki proteinlerinden daha iyi kas protein sentezini destekledikleri sonucuna varmışlardır.

Son olarak, Beslenme ve Metabolizma bölümünde yayınlanan bir araştırma incelemesi , çoğu (ancak hepsinin değil), sağlıklı yetişkinlerde direnç eğitimine yanıt olarak kas büyümesini arttırmak için direnç egzersizinden hemen sonra ve muhtemelen direnç egzersizi sırasında peynir altı suyu takviyesinin faydalarını doğruladığı sonucuna varmıştır.

Ancak, tüm çalışmalar peynir altı suyu protein takviyesini desteklememektedir. Örneğin, sağlıklı postmenopozal kadınlarla ilgili bir araştırma , takviyenin kas kütlesini veya fiziksel işlevi iyileştirmediğini buldu.

Çelişkili çalışmaları anlamak için, araştırmanın kapsamını ve sınırlarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Peynir altı suyu proteini takviyesini değerlendiren birçok çalışma küçüktür ve çoğu, peynir altı suyu proteininin çok spesifik popülasyonlara (yaşlı erkekler gibi) faydalarını araştırmaktadır. Diğer çalışmalar gıda veya ek şirketler tarafından finanse edilir ve kemirgenler hakkında bazı araştırmalar yapılır. Sonuç olarak, ürün reklamlarında veya ek mağazalarda fazla peynir altı suyu protein tozunun faydalarını görebilirsiniz.

Peki, sonuç ne? Beslenme uzmanları peynir altı suyu protein takviyesikullanmanın bazı yararları olabileceği konusunda hemfikir olsalar da , en çok saygı duyulan egzersiz ve diyet organizasyonları yine de tüm besin kaynaklarından protein almanızı önerir.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi, Kanada Diyetisyenleri ve Amerikan Spor Hekimliği Koleji tarafından yayınlanan bir pozisyon açıklamasına göre , “tüm besin protein kaynakları uygun ya da uygun olmadığında, daha sonra taşınabilir, üçüncü taraf testli diyet takviyeleri kaliteli içerik maddeleri, sporcuların protein ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için pratik bir alternatif olarak hizmet verebilir. ”

Olası yan etkiler

Çoğu insan peynir altı suyu protein tozu tüketirken ciddi olumsuz etkilere maruz kalmaz. Bununla birlikte, takviye süt ürünlerinden alındığından, laktoz intoleransı varsa semptomlarla karşılaşabilirsiniz. Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi’ne göre , daha önce sütün tepkimesi olmadıysa, peynir altı suyu protein tozuna bir tepki vermek bile mümkündür.

Pek çok insanın peynir altı suyuyla takviye ederse yaşayabileceği en olası yan etki, diğer sağlıklı (veya sağlıksız) yiyeceklerin yer değiştirmesidir. Başka bir deyişle, takviye formunda protein tükettiğinizde, süt içerisindeki D vitamini veya baklagillerdeki lif gibi tüm besin proteinlerinde bulunan besinlerden ve mikro besinlerden faydalanma olasılığınız düşüktür.

Genel protein tüketimindeki bir artışın diğer makro besinleri (karbonhidrat ve yağ) tüketiminde bir azalmaya neden olabileceğini bile bulabilirsiniz. Bu sizin diyetinize faydalı olsa da, daha az sağlıklı şekillerde de etkileyebilir. Aslında bir çalışma , peynir altı suyu proteini takviyesinin yaşlı erişkinlerde meyve tüketimini azalttığını göstermiştir.

Dozaj ve Hazırlama

Diyetinizde doğru miktarda protein bulunması genel sağlık için önemlidir. Protein ihtiyaçlarınızı belirlemek için farklı yöntemler vardır .

Beslenme kuralları, sağlıklı bir yetişkinin kalorilerinin yüzde 10-35’ini proteinden tüketmesi gerektiğini göstermektedir. Tabii ki, bu geniş bir yelpaze. Protein alımınızı kilo ve aktivite seviyenize göre kişiselleştirmek faydalı olabilir.

Çoğumuz her gün vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 0.4 ila 0.5 gram protein gerektirir. Fakat eğer ağır bir egzersizci veya atletseniz daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Sporcularda günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 1,2 ila 1,7 gram proteine ​​ihtiyaç duyulabilir. Genel olarak, dayanıklılık sporcularının (koşucular ve bisikletliler gibi) bu aralıkta daha düşük protein ihtiyacı vardır ve güçle eğitilmiş sporcuların (vücut geliştiriciler gibi) bu aralığa daha çok ihtiyacı vardır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap