İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Antrenman ve Egzersizler
 3. Yeni Başlayanlar İçin 8 Kolay Egzersiz
Trendlerdeki Yazı

Yeni Başlayanlar İçin 8 Kolay Egzersiz

Yeni Başlayanlar İçin 8 Kolay Egzersiz

Eğer bir egzersiz öğrencisiyseniz ve antrenman yapmaktan nefret ederseniz, bu yazıya bayılacaksınız. Niye ya? Çünkü size bu terli, zorlu egzersiz seanslarını atlamanızı söyleyeceğiz. Aslında, yeni başlayanlar için evde veya dışarıda yeni başlayanlar için kolay egzersizler daha yeni başladığınızda daha iyi seçeneklerdir.

Kolay, başlangıç ​​seviyesinde egzersiz, sağlık ve kilo kaybı için çok önemlidir. Yeni başlayanlar için egzersizler (ve özellikle veya bir egzersiz programını sürdürmeyi denemiş ve başarısız olmuş olanlar için), güven oluşturmak ve refah için yaşam boyu sürecek alışkanlıklar yaratmak için özel olarak tasarlanmıştır . Eğer amacınız kilo vermek ve sağlıklı olmaksa, rahat kıyafetlerinizi alın ve başlayalım.

Yeni Başlayanlar İçin Kolay Egzersizlerin Yararları

Çalışmaya başlayan yeni başlayanlar, çok çeşitli avantajlardan yararlanmayı bekleyebilirler. Egzersiz yapmak için tamamen yeniyseniz,  düşük yoğunluklu aktivite seansları daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Ve daha fazla yiyerek telafi etmezseniz, pound düşmeye başlayacaktır. Ancak bu egzersiz programlarının da daha önemli bir işlevi vardır.

Kolay egzersiz seansları, fitness programınızın yapı taşlarıdır. Önemli kilo kaybına ve yaşam boyu kilo yönetimine yol açacak alışkanlıklar yaratmanıza yardımcı olurlar. Kolay egzersizler size yardımcı olur:

 • Özgüvenini artırmak
 • Sağlıklı bir günlük rutin oluşturmak 
 • Güçlü, sıkı kaslar geliştirin
 • Uykunu iyileştir
 • Stres seviyenizi azaltın
 • Daha fazla kalori yakmak ve kilo vermek

Kolay Egzersiz Sağlığı Geliştirir

Düşük yoğunluklu egzersiz için tıbbi yararları da vardır. Araştırmacılar, kolay egzersiz yapmanın vücudu nasıl etkilediğini incelemişlerdir . Yüksek yoğunluklu egzersiz programlarına çok fazla ilgi duyulmuş olmasına rağmen, daha kolay oturumlar, tip 2 diyabet, metabolik sendrom veya yüksek tansiyonu olan insanlar da dahil olmak üzere birçok farklı popülasyon için kilo kaybı programlarının temel bir bileşeni olmaya devam etmektedir .

Araştırmacılar metabolik sendromu olan bir grup menopoz sonrası kadın üzerinde çalışırken, düşük yoğunluklu bir egzersiz programının vücut yağını azaltmada ve kan basıncını düşürmelerinde ve glikoz ve trigliserit seviyelerini düşürmelerine yardımcı olduklarında etkili olduğunu buldular. Menopoz sonrası kadınlar için kilo kaybı sıklıkla sıkıntılı olduğundan, bu bulgular önemliydi.

Fransa’da yapılan bir başka çalışmada , kolay antrenmanların kortizol seviyeleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Kortizol, vücut içindeki seviyeler uzun süre yüksek kaldığında karın kilo alımı ile ilişkili bir hormondur. Çalışma yazarları, düşük yoğunluklu egzersizin dolaşımdaki kortizol seviyelerini azaltmada etkili olduğunu bulmuşlardır.

Evde Kolay Egzersizler

Kaybedecek ve kazanacak çok şeyiniz yok, neden bugün kolay egzersiz programınıza başlamıyorsunuz? Önemli olan bir şeyi yapmak… haftanın çoğu gününde herhangi bir şeyi yapmak .  İlk haftanızda üç antrenmanı tamamlamak için  kısa vadeli bir hedef belirleyin, ardından haftanın çoğu günlerinde bir tür etkinlik yapana kadar yavaş yavaş antrenman günleri ekleyin.

Yapmayı seçtiğiniz egzersiz türü, programınızın tutarlılığından daha az önemlidir. Ancak fikirlerin yetersiz olması durumunda, başlamanıza yardımcı olacak beş basit çalışma bulunmaktadır.

 • Dans.  Biraz müzik çalın, çocuklarınızı, tatlımınızı alın ya da 15-30 dakika boyunca yalnız kalmaya başlayın. Komşularınız sizi pencerede görürse, onlara kolay egzersizin yararları hakkında birkaç ipucu verin ve onları size katılmaya davet edin.
 • Çevrimiçi egzersiz programı. Spor salonundan kaçınmak istiyorsanız, evde egzersiz yapın. Çevrimiçi egzersizler ile yapmak kolaydır . Birçoğu ücretsizdir ve çoğu yeni başlayanlar için kolay egzersiz programı sunar. Ayrıca, kendi oturma odanızın mahremiyetinde çalışmanın avantajını yaşayabilirsiniz.
 • Vücut ağırlığı eğitimi Kalori yakmak ve daha güçlü kaslar inşa etmek için özel bir spor salonu ekipmanına ihtiyacınız yok. Basit vücut geliştirme çalışmaları yapmak için 10-15 dakika sürebilir. Bir duvara 5 eğimli şınav , 5 sandalye ağzı ve 5 yürüyüş ciğerini deneyin . Yürüyen akciğerler çok zorsa, destek için bir tezgahta dururken sabit bir takım akciğerler yapın. Sırayı 2-3 kez tekrarlayın. Kollarınız ve bacaklarınız güçlenecek ve vücudunuz ekstra aktiviteyi takdir edecektir.
 • Sandalye Egzersizi. Uzun süre ayakta durmak için hala rahat değilseniz, sağlam bir sandalye alın ve her hafta birkaç kez bu antrenmanla 10-15 dakikalık bir harekete geçin .
 • Shadowboxing . Dans etmek çay fincanınız değilse, en son spor çılgınlığından yararlanın ve evde gölge boksu deneyin. Bu egzersiz için ekipman gerekmez ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

Dış Mekan İçin Kolay Egzersizler

Dışarıda egzersiz yapmak ekstra perq sağlar. Temiz hava solumanın ve yerel parkınızın, havuzunuzun veya doğa koruma alanınızın tadını çıkarmanın stres giderici faydaları vardır. Bu etkinliklerden birini deneyin

 • Aqua Jog.  Eklemleriniz uzun süre yürüdüğünüzde kendini iyi hissetmiyorsa,  bilardo oynamayı veya suda koşmayı deneyin . Birçok halka açık havuz, üst vücudunuzu ayakta tutmak için ihtiyacınız olan mavi kuşağı sağlar. Suya girdiğinizde ayaklarınızı havuzun dibine temas etmesine izin vermeden yürüyün. Kemer yok mu? Suya ayaklarınızı havuz katında yürüyün.
 • Bisiklet.  Schwinn’i temizle ve gemiye atla. Sakin bir şekilde çevrenizin etrafında dönün ya da daha iyisi,   ışıkları ve trafiği durdurmadan 20-30 dakika kadar pedal çevirmenizi sağlayan kesintisiz bir yol bulun .
 • Yürü.  Nasıl yürüyeceğinizi zaten biliyorsunuz, neden aktiviteyi 30 dakikalık bir yürüyüş antrenmanına yapılandırıp  egzersiz  olarak saymıyorsunuz? Beş dakika boyunca yavaşça yürüyün, hızınızı 20 dakika boyunca toplayın, daha sonra soğuyun ve 5 dakika boyunca yavaşça tekrar yürüyün

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap