İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sporlar
 3. Yüzme Sporu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Yüzme Sporu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Yüzme Sporu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Yüzme Sporu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Günümüzün en çok tercih edilen eğlenceli spor aktivitelerinden biri olan ve her yaştan bireylere hitap eden yüzme sporu nedir faydaları nelerdir yüzme sporu ayrıca birçok faydalar da sunması sayesinde uzmanlar tarafından tavsiye edilen spor branşları listesinde yer almaktadır. Ülkemizde de keyifle gerçekleştirilen spor branşları listesinde yer alan yüzme sporu bu sayede bireylerin ayrıca günlük stres, kaybı bozuklukları ve benzeri türden tüm negatifliklerden korunmasına ve kurtulmasına destek olmaktadır.

Birçok spor branşlarında olduğu gibi uluslararası standartlarda özel havuzlar içerisinde vücudun kulaç ve ayak hareketlerinden herhangi bir destek alınması söz konusu olmadan her yarışmacının kendine has olan kulvarında, serbest, sırtüstü, kelebek ve kurbağa adını alan pozisyonların her birinde yada dört pozisyon birden karışık olarak 50,100,200,400,800 ve 1500 metreler dahilinde takım veya bireysel bazda gerçekleştirilen su spor aktivitesi olan yüzme spor aktivitesi bu sayede özellikle profesyonellik gerektiren spor branşları arasında yer almaktadır.

yüzme

Yüzme Sporu Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

İster bireysel ister takım anlamında gerçekleştirilmesi söz konusu olsun, günlük olarak 30 dakikalık yüzme sporu sağladığı faydalar nelerdirgerçekleştirilen yüzme spor aktivitesi sayesinde gerek ruhsal, gerek fiziksel ve gerekse de zihinsel anlamda birçok faydalar sağlanabildiği uzmanlar tarafından dile getirilmiştir. Bu sayede yüzme sporu sağladığı faydaları ise şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Vücutta yer alan birçok kas ve dokuların daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde gelişmesine destek olmaktadır.
 • Motivasyon ve enerji düzeyinin artmasına destek olmaktadır.
 • Özgüven duygusunun gelişmesine destek olmaktadır.
 • Hızlı düşünme ve kadar verme yetisinin gelişmesine destek olmaktadır.
 • Yağ kütlelerinin sağlıklı bir şekilde erimesine destek olarak bu sayede fazla kilolardan daha kolay bir şekilde kurtulmaya destek olmaktadır.
 • Kalp ve dolaşım sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olmaktadır.
 • Koroner kap rahatsızlığı ve kalp krizi oluşum riskinin en aza düşmesine destek olmaktadır.
 • Kap ve beyin damarlarının tıkanmasına yardımcı olan birtakım maddelerin meydana gelmesini önleyebilmektedir.
 • Vücut kas ve eklemlerinin güçlenmesine destek olmaktadır.
 • Vücut koordinasyonunun güçlenmesine destek olmaktadır.
 • Sigara ve alkol gibi zararlı madde alışkanlığının giderilmesine destek olmaktadır.
 • Gebelik süreci öncesinde düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda ölü ve düşük doğum riskinin minimum düzeye inmesine destek olmaktadır.
 • Sindirim sistemi sağlığının korunmasına destek olmaktadır.

Bu sayede erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da gerçekleştirilebilen yüzme sporu muhteşem etkileri yüzme spor aktivitesi mümkün mertebede günlük düzenli ve yeteri düzeyde gerçekleştirilmesini önerebilmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap